Egysoros elrendezésű konyhabútor elemei egymás után helyezkednek el. Az előnyei, hogy itt csak az egyik oldalát szükséges csempézni, burkolni, hátránya viszont a hosszú út. Az ilyen elrendezésűek általában a kisebb konyhákra jellemző vagy pedig a másik oldalon egy étkező hely van kialakítva.
A kétsoros elrendezésű munkafelület több tárolóval van ellátva. A hosszabb helyiségeknél törekedni kell arra, hogy egy oldalon legyen a mosogató és a tűzhely, a másik oldalon pedig az előkészítés történhet, így kevesebb a forgolódás. Rövidebb helyiségeknél a mosogató mellett van az előkészítő munkafelület, a másik oldalon pedig a tűzhely és az ahhoz kapcsolódó asztallap, ahol a tálalás és annak előkészítése történik. A konyhabútor átalakítás során arra figyeljünk, hogy a tűzhely és a mosogató ne egymással szemben legyen elhelyezve.
Az L alakú konyhabútor az egyik legideálisabb, mert a munkafolyamat nem szakad meg, és kevesebb utat kell megtennünk, hiszen minden kéznél van. Nagyobb konyháknál a sarokban folyik az ételkészítés és vele szemben akár egy sarok étkező garnitúrát is, el lehet helyezni.
Az U alakú konyhabútor hátránya, hogy az étkezőnek nem marad hely, viszont karnyújtásnyira van minden. A munkafolyamat nem szakad meg, de kissé elkülönülhet. Rövid útvonalakat kell megtennünk, ha a berendezések és tárolók a fal mellett helyezkednek el. Ebben az esetben az edényeknek és az előkészítésnek nagyobb helyet tudunk kihasználni, a főzés és a tálalás is a közelben végezhető.
Vannak még, G vagy T-alakú elrendezések. Ezek nagy alapterületű konyhákban találhatóak meg. Ez a két oldalas pultszerű étkezőhelyet vagy a tálalópult kialakítását segítik. Ezáltal az étkezést jelképesen leválasztja a főzés helyéről annak ellenére, hogy az elhelyezése ugyanúgy a konyhában található.